

Data wydania: 2017
Wydawca: AWF Katowice
ISBN 978-83-64036-89-7
Autor: Jarosław Bodys, Marek Zawartka
Szanowni Państwo,
Oddajemy do waszych rąk, kolejną już pozycje o tematyce związanej z ulubioną przez nas dyscypliną sportu – piłką siatkową. Kolejną, bo przecież powstało już wiele opracowań przygotowanych przez specjalistów w tym zakresie, trenerów, wykładowców akademickich, a nierzadko wybitnych zawodników kończących swoje kariery sportowe. Dlaczego więc kolejna? Z naszych obserwacji wynikających z długoletniej pracy w zawodzie trenerów i wykładowców zajmujących się tą dyscypliną sportu oraz rozmów ze szkoleniowcami i zawodnikami w trakcie spotkań meczowych lub kursów szkoleniowych, wynikła potrzeba stworzenia podręcznika, który podjąłby próbę ujednolicenia i usystematyzowania podstawowych zagadnień i dotychczasowych dokonań na gruncie teorii wiedzy o siatkówce. Dyscyplinie, która jako jedna z nielicznych gier zespołowych przechodzi wciąż szereg bardzo dynamicznych zmian związanych nie tylko z ewolucją jej przepisów gry, ale i także systemów szkolenia, modyfikacją komponentów techniki i taktyki gry.
Oczywiście zebranie wszystkich założeń szkolenia i treningu w piłce siatkowej w jednym miejscu nie jest celem niniejszego opracowania. Istnieje wiele filozofii i szkół gry w siatkówkę, niejednokrotnie sprzecznych ze sobą. Połączenie ich wiec dałoby niezrozumiały i nieczytelny konglomerat informacji, szczególnie dla osób rozpoczynające swoją przygodę z piłką siatkową. Nie staraliśmy się również kreować nowych założeń i koncepcji szkoleniowych. Celem naszej pracy było zebranie i usystematyzowanie tego zakresu wiedzy, który z powodzeniem funkcjonuje w systemie szkolenia PZPS i oparty jest na polskiej myśli trenerskiej, aczkolwiek nie stroni od zapożyczeń z największych autorytetów siatkówki światowej takich jak A. Selinger, J. Velasco czy W. Spitzley. Stąd w naszym opracowaniu staraliśmy się o spójność z założeniami systemu szkolenia PZPS i Akademii Polskiej Siatkówki (instytucji odpowiedzialnych za proces weryfikacji i kształcenia kadr trenerskich i systemów szkolenia młodzieży S.O.S. i SMS PZPS), który nie tylko naszym zdaniem, powinien wytyczać i kreować drogę polskiej szkoły siatkówki.
Jak pewnie również zauważycie, nie staramy się narzucać ani wprowadzać gotowych rozwiązań w postaci zestawów przykładowych ćwiczeń czy konspektów zajęć. Nieliczne przykłady rozwiązań, które wprowadziliśmy mają jedynie służyć ilustracji podawanych przez nas propozycji metod i rozwiązań systemowych. Każdy bowiem trener i szkoleniowiec, jedynie na gruncie wiedzy podstawowej, może kreować i doskonalić swój warsztat trenerski oraz wypracowywać nowe filozofie i kierunki rozwoju swojej dyscypliny sportu, do czego zachęcamy Was serdecznie, tym samym licząc na dalszy rozwój naszej ulubionej gry zespołowej.
Mamy więc nadzieje, że tak zestawione kompendium wiedzy podstawowej z zakresu piłki siatkowej będzie pomocne zarówno studentom AWF w przedmiotach związanych z piłką siatkową, jak i przyszłym a także obecnym trenerom siatkówki.
Autorzy
Spis Treści
WSTĘP
I. Technika gry w piłkę siatkową
1. Systematyka i technika elementów gry w piłce siatkowej
1.1. Postawa siatkarska i specyficzne dla piłki siatkowej sposoby poruszania się
1.2. Odbicie górne
1.3. Odbicie dolne
1.4. Zagrywka
1.5. Atak
1.6. Blok
II. Taktyka gry w piłkę siatkową
2. Taktyka zespołowa gry w piłkę siatkową
2.1. Taktyka zespołowa w Kompleksie 1
2.1.1. Przyjęcie zagrywki
2.1.2. Atak
2.1.3. Asekuracja ataku
2.2. Taktyka zespołowa w Kompleksie 2
2.2.1. Blok
2.2.2. Obrona pola
2.2.3. Kontratak
3. Taktyka indywidualna
III. Przygotowanie motoryczne w piłce siatkowej
4. Przygotowanie kondycyjne
4.1. Etapy i struktura przygotowania kondycyjnego
4.2. Metody przygotowania kondycyjnego
4.3. Środki przygotowania kondycyjnego
4.4. Kształtowanie zdolności siłowych
4.5. Kształtowanie zdolności szybkościowych
4.6. Kształtowanie wytrzymałości
5. Przygotowanie koordynacyjne w piłce siatkowej
6. Przygotowanie motoryczne w rocznym planie treningowym
7. Kontrola przygotowania motorycznego
IV. Bibliografia